10 chýb pri rekonštrukcii

Nereálne očakávania

Každý túži po peknom a praktickom bývaní. Ak ste sa rozhodli rekonštruovať z funkčného alebo estetického hľadiska, vždy sa zamyslite nad možnosťami, ktoré Vám priestor môže ponúknuť, a tiež kde a ako Vás môže obmedzovať. Veľa ľudí sa pri prestavbe snaží o to aby ich byt vyzeral reprezentatívne a luxusne, pričom ho vôbec neprispôsobia potrebám a zvyklostiam, ani počtu obyvateľov. Vo Vašom byte budete žiť Vy, nie Vaše návštevy. Súčasné panelákové byty pravdepodobne nikdy nebudú architektonický skvost, no vždy môžu poskytovať príjemné a útulné bývanie.

Nepremyslené financie

Veľmi často sa stáva že ľudia jednoducho podcenia skutočnú výšku výdavkov na rekonštrukciu. Pravdepodobne preto že ju nerobia každý deň. Najideálnejšie je samozrejme mať rozpočet nastavený tak aby ste nemuseli zľavovať zo svojich požiadaviek. V prípade ak zistíte, že na rekonštrukciu nemáte dostatok prostriedkov, zvážte či termín prestavby neposuniete. Ak ste totiž v situácii s obmedzeným rozpočtom, máte tendenciu robiť veci svojpomocne, kupovať lacné a nekvalitné obkladačky či zriaďovacie predmety a vybavenie, ktoré sa Vám napokon ani nemusí páčiť. Pre vytvorenie čo najpresnejšej predstavy o rozpočte je potrebný prieskum trhu. Zistite, koľko stoja práce, stavebný materiál, zariadenie, ale aj odvoz odpadu či záverečné upratovanie. Pri kalkulácii ceny nezabudnite zarátať všetky potrebné položky. Napríklad pri plávajúcej podlahe k cene za meter štvorcový prirátajte cenu za podkladový materiál, soklové či prechodové lišty. Taktiež nezabudnite na „detaily“ ako sú vypínače, svietidlá. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam uprostred rekonštrukcie. Nie je nič horšie ako keď Vám počas prác dôjdu financie. Základné pravidlo je: čo neurobíte hneď, už neurobíte. Alebo najskôr o pár rokov. Je veľa ľudí, ktorý majú dodnes v kúpeľni káble s objímkou, pretože na to pozabudli, alebo im jednoducho na svietidlá nezostali financie. Pri bežných každodenných povinnostiach sa k tomu jednoducho nedostali. Vždy sa nejaký neočakávaný výdavok objaví, majte preto k dispozícii minimálne 10 – 15 % rezervu. Ak ju nakoniec nebudete potrebovať, môžete ju použiť napríklad na záverečné upratovanie od profesionálov.

Nepodceňujte plánovanie

Mať plán je základom každého úspechu. Každá dodatočná zmena v priebehu realizácie, zvyšuje náklady a predlžuje čas rekonštrukcie. Všetko dopredu zistite, ak plánujete použiť podlahu, ktorá nie je skladom, aké sú dodacie doby, v predstihu vybavte všetko potrebné na stavebnom úrade. Pred začiatkom si spravte prieskum u známych, ako dlho u nich rekonštrukcia trvala, aké mali nečakané výdavky a čo ich zaskočilo. O čo viac času venujete príprave, o to menej starostí budete mať v priebehu rekonštrukcie.

Svojpomocná rekonštrukcia

Môže to vyzerať, že svojpomocnou prestavbou ušetríte nemalé peniaze. Pri precenení vlastných schopností sa však môžete dostať do poriadnych problémov. Oprava chýb a nedostatkov je podstatne finančne náročnejšia ako investícia do profesionálnej práce. Klobúk dolu pred tými, ktorý zvládnu rekonštrukciu sami. Aj pri svojpomocnej prestavbe sa však niektoré etapy bez odborníka jednoducho nedajú zrealizovať. Pri novej elektroinštalácii je potrebná revízna správa, ktorú môže vydať len oprávnená osoba.

Unáhlený výber stavebnej firmy

Musíte si byť istý, že firma ktorá Vám bude rekonštruovať Váš domov je tá pravá. Veľmi jednoducho môžete aspoň z časti odhaliť neseriózny prístup je komunikácia. Sledujte ako rýchlo odpovedá na neprijaté hovory či maily. Ak komunikáciu nezdržiava, nemá čo skrývať. Nepodceňujte referencie. Ak si najmete firmu, realizácia bude o niečo nákladnejšia, vyhnete sa však problémom s kvalitou. Najideálnejšie je pre celú realizáciu zvoliť jednu firmu, pretože jednotlivé nezávislé partie musia na seba čakať. Tiež pri probléme je trend vyhovárať sa jeden na druhého, a chybu si samozrejme nik neprizná. Ak Vám celú prestavbu bude realizovať jedna firma, takémuto problému sa vyhnete.

Žiadna zmluva

Aj keď sa rekonštrukcia „bez papiera“ javí ako veľmi výhodná z hľadiska financií, nikdy nenajmite firmu bez zmluvy. Pri riešení prípadných problémov Vám zmluva ušetrí podstatné množstvo problémov. Firma by nemala bez predchádzajúcej konzultácie a písomného dodatku robiť žiadne zmeny či práce navyše. Pokiaľ nemáte žiadnu zmluvu o dielo, ani faktúru na vykonané práce, automaticky nemáte ani žiadnu záruku. Pri probléme už nemáte v rukách nič čím by ste firmu donútili problém odstrániť. Bez zmluvy sa ľahko môže stať, že už neuvidíte ani majstrov, ani zálohu ktorú ste im dali.

Neuvážená rekonštrukcia

Rekonštrukciou určite dosiahnete zvýšenie kvality bývania a taktiež aj hodnoty nehnuteľnosti. Myslite však o pár rokov dopredu, ak napríklad budete svoju nehnuteľnosť potrebovať predať. Ak kúpite nehnuteľnosť za 100 000 € a 50 000 € plánujete investovať do prestavby, myslite aj na to v akej lokalite sa nachádza. V starom paneláku sa takáto investícia nemusí vrátiť, pretože cenu ovplyvní aj zničený vchod alebo aj nepríjemný obyvatelia v susedstve.

Lacný materiál

Často v snahe ušetriť sa ľudia neorientujú na kvalitné materiály a výrobky. Tieto Vám však vedia zaručiť dlhšiu životnosť a spoľahlivú funkčnosť a pevnosť jednotlivých častí. Ušetriť pri niekoľko tisícovej investícii za rekonštrukciu Vášho domova niekoľko sto eur sa skutočne nevyplatí, následné opravy pri použití nekvalitného materiálu Vás budú stať viac ako prvotná investícia do kvality.

Nepresné vymeriavanie

Niekedy aj pol centimetra narobí poriadne problémy. Keď pri kuchynskej linke na mieru pri vymeriavaní zabudne na to, že na steny pôjde ešte omietka, novú linku meranú od neomietnutej steny jednoducho nenamontujete. Preto tieto úlohy vždy prenechajte odborníkom. Nik nie je neomylný, no ak chybu spraví firma je povinná ju napraviť, ak Vám však dodajú linku podľa Vašich rozmerov, veľmi sa z nej tešiť nebudete.

Zlé načasovanie

Ak plánujete rekonštrukciu viacerých súčastí bytu ako sú napríklad okná, vchodové a interiérové dvere či kúpeľňa, a ak to Vaše finančné možnosti čo i len trochu dovoľujú, realizujte celú rekonštrukciu naraz. Je to najlepšie možné riešenie, pretože postupná rekonštrukcia jednak lezie na nervy, a taktiež v konečnom dôsledku zaplatíte viac. Vyhnete sa tiež možným problémom, pretože jednotlivé práce na seba nenadväzujú. Pokúste sa naplánovať si prestavbu v čase, keď Vám v práci nehoria uzávierky dôležitých projektov, Vaše deti nemajú prázdniny (alebo majú a vy ich môžete nechať u starých rodičov), skrátka na obdobie keď viete že sa budete môcť plne sústrediť na prebiehajúce práce, a taktiež ich budete môcť aj kontrolovať.